alat za programere / 13

IPv4 kalkulator podmreža i CIDR-a

Izračunajte mrežne i broadcast adrese, maske podmreže, opsege upotrebljivih IP adresa hostova i binarne oblike za IPv4 podmreže.

IPv4 kalkulator podmreža i CIDR-a: TOEA izračunava bitovske mrežne maske, wildcard maske, granice broadcast adresa i opsege hostova za standardne klasne i CIDR IPv4 podmreže. Radi 100% lokalno u vašem pregledaču, bez otpremanja datoteka na server.

Pokretanja
U vašem pregledaču
Trošak
Besplatno · bez registracije
Dostupnost
Spremno za upotrebu
Kalkulator IPv4 podmreže i CIDR-aLokalna obrada

U potpunosti radi u vašem pregledaču

Unesite IP adresu sa CIDR prefiksom (npr. 10.0.0.1/16, 192.168.1.50/24 ili 172.16.0.1).

Detalji podmreže

Mrežna adresa192.168.1.0/24
Maska podmreže255.255.255.0
Upotrebljivi hostovi254
Klasa mrežeClass C (Privatna RFC 1918)
IP adresa192.168.1.100
Maska podmreže255.255.255.0
Wildcard maska0.0.0.255
Mrežna adresa192.168.1.0
Broadcast adresa192.168.1.255
Prvi upotrebljivi host192.168.1.1
Poslednji upotrebljivi host192.168.1.254
Ukupno adresa256
Binarni zapis IP adrese11000000.10101000.00000001.01100100
Binarni zapis maske11111111.11111111.11111111.00000000

Određivanje veličine podmreže

Svaki korak prefiksa prepolovljava blok. /24 ima 254 upotrebljive adrese, /25 ima 126, /26 ima 62, /27 ima 30, /28 ima 14, /29 ima 6, a /30 ima 2. Mreže u oblaku zauzimaju više adresa: AWS i Azure rezervišu po pet adresa u svakoj podmreži, pa /28 tamo ostavlja 11 adresa za vaše računare. Planirajte rast, jer promena veličine podmreže koja se koristi obično znači premeštanje svega što se u njoj nalazi.

Prefiksi /31 i /32

/31 nema odvojene mrežne ni broadcast adrese: RFC 3021 dozvoljava korišćenje obe adrese na point-to-point vezi između dva rutera, zbog čega kalkulator prikazuje 2 upotrebljiva hosta umesto 0. /32 označava tačno jednu adresu i koristi se za rute do hosta, loopback adrese i allow-liste koje dopuštaju pristup samo jednom računaru.

Privatni i posebni opsezi

Privatni opsezi iz RFC 1918 su 10.0.0.0/8, 172.16.0.0/12 i 192.168.0.0/16; kalkulator označava i loopback opseg 127.0.0.0/8. Još dva opsega lako je zameniti za javne adrese: 100.64.0.0/10 je deljeni prostor koji koristi carrier-grade NAT, a 169.254.0.0/16 je opseg koji uređaj sam sebi dodeljuje kada ne dobije adresu od DHCP-a. Adresa 169.254 obično znači da podešavanje mreže nije uspelo.

Kako se koristi

  1. Unesite IPv4 adresu i CIDR prefiks (npr. 192.168.1.100/24).
  2. Pregledajte detalje mreže, opseg upotrebljivih IP adresa, broj hostova i binarne maske.
  3. Kopirajte sažetak ili detalje o IP adresama za konfiguraciju mreže.

Privatnost i ograničenja

Celokupno računanje IP adresa i podmreža izvršava se u memoriji JavaScript-a lokalnog pregledača.

Srodne alatke

Često postavljana pitanja

Šta je CIDR zapis?

CIDR (Classless Inter-Domain Routing) određuje broj vodećih bitova 1 u maski podmreže, na primer /24 za 255.255.255.0.

Zašto se za upotrebljive hostove oduzimaju 2 adrese?

Mrežna adresa (sa svim bitovima hosta postavljenim na 0) i broadcast adresa (sa svim bitovima hosta postavljenim na 1) rezervisane su u standardnim IPv4 podmrežama.

Besplatan alat · pokretanja: u vašem pregledaču · nalog nije potreban